اتریوم

اتریوم
Ethereum (ETH)

-%
- تومان
قیمت لحظه ای
تومان
کمترین در روز
تومان
بیشترین در روز
تومان
حجم معاملات

محاسبه قیمت اتریوم

خرید و فروش اتریوم ، مشاهده قیمت اتریوم

اگر دنیای آینده را دنیایی مبتنی بر تکنولوژی های دیجیتال بدانیم قطعا اتریوم نقش آفرینی های زیادی در آن خواهد داشت . درست است که امروزه پلتفرم اتریوم با ارز دیجیتال خودش شناخته شده است ولی فلسفه پیدایش آن چیزی فراتر از یک پول دیجیتال است .

شبکه اتریوم در بستر بلاکچین یک شبکه امن غیر متمرکز همتا به همتا ایجاد نموده است . این شبکه علاوه بر پشتیبانی تراکنش های مالی قراردهای هوشمند را نیز تنظیم و اجرا می نماید . اگر می گوییم آینده برای شبکه ETH است به دلیل همین موضوع قراردهای هوشمند یا همان smart contract می باشد .

به تبع همین پشتوانه قوی پلتفرم اتریوم ، ارز دیجیتال اتر نیز طرفداران زیادی در بازار ارز دیجتیال به دست آورده است . طبق آمار رسمی تا به امروز بیش از 71 میلیون کیف پول منحصر به فرد با موجودی اتریوم ثبت شده است .

با وجود اصلاحی بودن بازار افرادی هستند که این روزها را یک فرصت طلایی برای خرید ارزهای دیجیتال با بنیاد قوی مثل اتریوم می دانند . در این روزهای بازار که خبرهای خوبی از ارتقا پلتفرم اتریوم نیز شنیده می شود ؛ مشاهده قیمت اتریوم بر روی تابلو ارزندگی این ارز را دو چندان می کند . اگر شما هم این روزها را فرصتی برای خرید و فروش اتریوم می دانید کافی است به خانواده بزرگ صرافی ارس بیت ملحق شوید . صرافی ارس بیت امن ترین مسیر را برای ورود به دنیای کریپتو کارنسی پیش روی شما قرار می دهد .

خرید و فروش اتریوم

تاریخچه اتریوم

انگیزه ساخت پلتفرم ETH توسط توسعه دهنده آن یعنی Vitalik Buterin داستان جالبی دارد . ویتالیک کانادایی مثل همه کودکان آن زمان عاشق بازی World of Warcraft بود . آپدیت های جدید این گیم که از طرف شرکت سازنده ارائه می شد دیگر آن جذابیت سابق را برای ویتالیک نداشت. از آن روزها بود که نفرت از بازی های متمرکز یا همان سیستم های متمرکز او را به سمت ساخت پلتفرم های غیر متمرکز سوق داد .

در سال 2011وقتی ویتالیک با رمز ارزها آشنا شد شیفته تکنولوژی بلاکچین و بیت کوین شد . در آن روزها این جوان 17 ساله با تولید محتوا برای بیت کوین توانست مجله اختصاصی برای بیت کوین راه اندازی نماید . در ادامه مسیر کاری ویتالیک با بیت کوین اختلاف اساسی او با بیت کوین روز به روز بیشتر می شد . باز مسئله اساسی بر سر پلتفرم های غیر متمرکز بود که بیت کوین او را در این زمینه راضی نمی کرد . او همواره به پلتفرمی فکر می کرد که فراتر از تراکنش های مالی باشد و در نهایت در سال 2013 وایت پیپر ETH را منتشر نمود . علاوه بر ویتالیک افراد دیگری در پروژه اتریوم درگیر بودند که از آن جمله می توان به گادوین وود ، جوزف لوبین و چارلز هاسکینسون اشاره نمود .

قراردادهای هوشمند اتریوم

قراردادهای هوشمند پایه و اساس پلتفرم ETH هستند . این پلتفرم به ما اجازه می دهد تا قراردهای سنتی را به شکل دیجیتال و امن تنظیم نماییم . این قراردادهای همانطور که از نامشان مشخص است دقیقا مطابق با برنامه ریزی عمل می کنند و امکان تغییر در آن وجود ندارد .

اصطلاح قراردادهای هوشمند در سال 1994 توسط نیک سابو ابداع شد . او در ابتدا مقدمه ای بر قرار داده های هوشمند نوشت و سپس در سال 1996 کاوشی درباره چرایی به وجود آمدن قراردهای هوشمند و چگونگی عملکرد آن صورت پذیرفت . نظریه آن روزهای نیک سابو تبدیل به اتریومی شد که امروزه پرچم دار قراردادهای هوشمند در دنیا می باشد .

شاید شما هم با شنیدن نام smart contract این نوع از قراردادها را مختص یک گروه خاصی بدانید . شاید این مفهوم در ذهن شما ایجاد شود که قراردادهای هوشمند برای وکلا ، صاحبان صنعت و تجارت و ... می تواند کاربرد داشته باشد . اما به واقع چنین نیست !

شما می توانید هر نوع قراردای که بر روی کاغذ منعقد می کنید را بر روی اتریوم پیاده سازی نمایید . به طور مثال در پلتفرم اتریوم این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید قراردادهای شفاهی دوستانه خود را در اتریوم ثبت نمایید و به طور کاملا هوشمند از آن محافظت نمایید . قراردادهای هوشمند، قراردادها را دیجیتالی می‌کنند و شرایط یک قرارداد را به کد رایانه‌ای تبدیل می‌کنند که به‌طور خودکار در صورت تحقق شرایط قرارداد اجرا می‌شود. به واقع جهانی شدن چنین قراردهایی می تواند آینده دنیا را به شکل دیگری رقم بزند .

مشاهده قیمت اتریوم

شاید بتوان دستگاه های فروش دیجیتال را به نوعی یک قرارداد هوشمند خواند . شما در ارتباط با آن دستگاه ها محصول مورد نظر را انتخاب می کنید . سپس هزینه آن محصول را بر طبق آنچه بر روی صفحه نمایش نقش می بندد پرداخت می نمایید . در صورت صحت تمامی اطلاعات محصول مورد نظر در اختیار شما قرار می گیرد . در این دستگاه ها دیگر خبری از شخص ثالث نمی باشد . هر آنچه هست توسط کدهای برنامه نویسی از قبل آماده شده و شما بر طبق آن قرارداد عمل خواهید کرد .

از جمله مزایای مهم قراردادهای هوشمند اتریوم می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1- قراردادهای هوشمند یک متن یک قرائت

یکی از مزیت های مهم قرارداد های هوشمند از بین رفتن قرائت های مختلف از متن قرار داد می باشد . امروزه بیشتر اختلافات و دعاوی حقوقی بر سر اختلاف قرائت از متن یک قرارداد واحد می باشد . با قراردادهای هوشمند اتریوم دیگر تفاسیر مختلف از یک قرارداد از بین می رود . تنهاترین تفسیری که می تواند برای آن قرارداد مهم باشد همانی است که داخل قرارداد به صورت کدهای برنامه نویسی نگاشته شده است .

2- اجرای خودکار قرارداد هوشمند اتریوم

در قراردادهای هوشمند دیگر تاخیر در اجرای آن معنی ندارد . قرارداد طبق آن برنامه زمانی به طور خودکار و بدون نیاز به حکم یک شخص ثالث اجرا می گردد .

3- ثبت عمومی smart contract اتریوم

از آنجایی که قراردادهای هوشمند اتریوم بر روی یک بلاکچین عمومی هستند لذا امکان ردیابی و نظارت بر تراکنش ها وجود دارد . شما میتوانید در هر لحظه مطلع شوید که چه میزان پول به کیف پولتان منتقل شده است .

از دیگر مزیت های قراراد هوشمند می توان به حفاظت از حریم شخصی ، شفافیت قرارداد ، عدم نیاز به شخص ثالث در انعقاد قرارداد اشاره نمود .

اتریوم 2 چیست

اتریوم 2 که با نام ETH 2 یا Serenity نیز شناخته می شود ارتقاء بلاک چین ETH است. هدف از این ارتقا؛ افزایش سرعت شبکه ، کارایی و مقیاس پذیری شبکه ETH است تا بتواند تراکنش های بیشتری را به طور همزمان پردازش کند.

بر این اساس ETH 1 اکنون به عنوان لایه اجرا شناخته می شود . جایی که قراردادهای هوشمند و قوانین شبکه در آن قرار دارند . در نقطه مقابل ETH 2 به عنوان لایه اجماع نامیده می شود که تضمین می کند دستگاه های مشارکت کننده در شبکه مطابق با قوانین آن عمل می کنند.

اتریوم 2 در چندین مرحله به اجرا در خواهد آمد که در ادامه به فازهای عملیاتی آن به صورت کلی اشاره می کنیم :

اولین مرحله ارتقا شبکه اتریوم :

اولین ارتقا به نام زنجیره بیکن Beacon chain در 1 دسامبر 2020 عرضه شد . زنجیره بیکن یک بلاکچین به موازات بلاکچین اصلی اتریوم می باشد . از ویژگی های کلیدی آن می توان به تغییر مکانیزم اجماع به گواه اثبات سهام POS اشاره نمود .

دومین مرحله ارتقا شبکه ETH

فاز دوم این طرح با نام ادغام یا همان Merger شناخته می شود . در این مرحله زنجیره بیکن با شبکه اصلی ادغام خواهد شد .

فاز نهایی اتریوم 2

فاز نهایی این پروژه تبدیل کامل شبکه اتریوم به POS یا همان گواه اثبات سهام خواهد بود . در این مرحله به جای حل و فصل همه عملیات ها بر روی یک بلاکچین ، زنجیره های خرده شده این عملیات را در 64 زنجیره جدید پخش می کنند .

این همچنین به این معنی است که از دیدگاه سخت افزاری، اجرای یک گره اتریوم بسیار آسان تر خواهد شد، زیرا داده های بسیار کمتری وجود خواهد داشت که باید در یک دستگاه خاص ذخیره شود.

در نهایت این تغییر به نوعی باعث بهبود امنیت شبکه اتریوم خواهد شد . در این نوع از مکانیزم اجماع اعتبار سنجی ها به افرادی متکی است که حداقل 32 اتر در قرارداد سپرده گذاری خود داشته باشند .

باید دید آیا فاز نهایی در پایان سال 2022 طبق وعده توسعه دهندگان محقق خواهد شد یا خیر .

بدون شک با تحقق این مسیر پیشرفت برای اتریوم بار دیگر شاهد اوج گیری ETH در بازار کریپتو کارنسی خواهیم بود. اقبال مردم به خرید اتریوم یکی از پارامتر هایی است که می تواند به رشد قیمت اتریوم در سال های آینده منجر شود. برای خرید ارز دیجتیال اتریوم با ارزان ترین تتر ایران کافی است به سایت صرافی اینترنتی ارس بیت مراجعه نمایید.